English       
   
 
      Laiškams      
 
     
 

Į skyriaus
pradžią
 

Adresas: Liepų g. 33, LT-92145, Klaipėda. Tel./faksas (8-46) 410416; tel. (8-46) 410412. El. paštas: domsaitis.galerija[at]zebra.lt
 

DAILININKO MARINISTO ČESLOVO JANUŠO (1907–1993, JAV) ILGALAIKĖ PARODA „PRIE BALTIJOS IR PRIE ATLANTO“

Nuo 2011 m. balandžio 14 d.

ANOTACIJA

Česlovas Janušas. Vandenynas. Apie 1950–1960.
Sauliaus Janušo depozitas.

Lietuvos dailės muziejus balandžio 20 d., trečiadienį, 17.30 val. kviečia į Prano Domšaičio galerijoje (Liepų g. 33, Klaipėda) atidaromą Česlovo Janušo (1907–1993, JAV) kūrybos parodą „Prie Baltijos ir prie Atlanto“. Parodoje pristatoma dailininko marinisto Česlovo Janušo kūrinių kolekcija (88 darbai), kurią dviem dešimtmečiams Lietuvos dailės muziejui deponavo JAV gyvenantis dailininko sūnus Saulius Janušas.

Dalis šio rinkinio visuomenei buvo pristatyta 2010 m. LDM padaliniuose vykusiose parodose: išeivijos dailininkų parodoje „Dovana Nepriklausomai Lietuvai“ Radvilų rūmuose Vilniuje, parodose „Prie Baltijos ir prie Atlanto“ Palangos gintaro muziejuje ir Miniatiūrų muziejuje Juodkrantėje.

Č. Janušo kūryba Klaipėdoje eksponuojama Prano Domšaičio galerijos patalpose, jau atnaujintose renovacijos metu. Nors visos galerijos renovacija, kuri yra finansuojama iš ES struktūrinių fondų, bus baigta tik rugpjūčio mėn., jau dabar kviečiame lankytojus į naują ekspoziciją. Ilgalaikę Č. Janušo kūrybos parodą lydės įvairaus amžiaus lankytojams skirtos edukacinės programos, kultūros vakarai ir susitikimai.

Č. Janušas gimė 1907 m. Feodosijoje (Ukraina). 1922 m. Janušai grįžo į Lietuvą. Č. Janušas mokėsi Telšiuose, Kražiuose, Palangoje, 1926 m. baigė Klaipėdos lietuvių gimnaziją, piešimą jam dėstė dailininkas Adomas Brakas. Vėliau mokėsi Kauno meno mokykloje, po studijų atsidėjo pedagoginiam darbui – mokytojavo Pasvalio komercinėje mokykloje, Šiaulių ir Kauno gimnazijose, vėliau Kauno pirmojoje dailiųjų amatų mokykloje. Nuo 1931 m. dalyvavo visose Lietuvos dailininkų sąjungos rengtose parodose, buvo vienas aktyviausių sąjungos steigėjų. 1938 m. Kaune buvo surengta apžvalginė jo kūrybos paroda.

Antrojo pasaulinio karo pabaigoje dailininkas pasitraukė iš Lietuvos. Gyvendamas Vokietijoje, 1945–1949 m. Viurcburge įsteigė dailiųjų amatų studiją. Tai buvo viena iš pirmųjų dailės studijų pokarinėje Vokietijoje. Persikėlęs gyventi į Švabijos Gmiundą, Č. Janušas daug tapė, dalyvavo parodose Viurcburge, Šongau, Baden Badene, Oldenburge, Augsburge, Bairoite ir kt., sukūrė dekoracijų lietuvių tautinio ansamblio pastatymams, savo žmonos, Veronikos Janušienės, vadovaujamam vaikų teatrui, Viurcburgo dramos mėgėjų kolektyvui, „Dainavos“ ansambliui. Dailininkas buvo vienas iš Pasaulio lietuvių dailininkų sąjungos steigimo (Švabijos Gmiundas, 1948 m.) iniciatorių.

1950 m. Č. Janušas su šeima išvyko į JAV, apsigyveno Niujorke. Įsidarbinęs Eastman Kodak Company reklamos skyriuje Manhatane, tapyti galėjo tik laisvalaikiu. Surengė personalinių parodų Filadelfijoje, Čikagoje, Klivlande, Detroite, buvo aktyvus Niujorko lietuvių įsteigto „Kultūros židinio“ parodų dalyvis. Č. Janušas dalyvavo ne tik lietuvių, bet ir amerikiečių dailininkų veikloje, priklausė ne vienai jų sąjungai ar lygai.

Pasak menotyrininkės Rimos Rutkauskienės, „gyvendamas Lietuvoje, dailininkas daugiausia tapė gamtą – jūrą, pajūrį, Aukštaitijos kalvas. Tapytojas Justinas Vienožinskis teigė jį puikiai jaučiant „miglotos nuotaikos stilių ir ritmą“. Vėliau sukurti darbai – tai širdžiai brangūs, atsiminimais apgaubti Lietuvos vaizdai – Baltija, upės, ežerai, žemaitiškos ir aukštaitiškos sodybos.“

Dailininkas mėgo tapyti įdomesnio apšvietimo ir įvairesnių nuotaikų galimybes atveriančius vakaro, ūkanotos dienos, žiemos, rudens peizažus, audringą ar prieš naktį nurimusią jūrą; rinkdavosi saulėlydžio, saulėtekio, mėnesienos, mėnulio patekėjimo virš jūros momentus. Vaizdai daugiausia realistiniai, apibendrinti, lyriškos nuotaikos.
Č. Janušą viliojo ir jį supanti Amerikos gamta – Naujojo Hampšyro, Long Ailando, Meino, Menkių kyšulio, Konektikuto vietovaizdžiai. Juose, ypač tapytuose akvarele, dailininkas meistriškai perteikė erdvę, šviesos niuansus, faktūrų žaismą.

Č. Janušo paveikslų Lietuvoje iki šiol turėta nedaug, nors prieškaryje jo marinistinė kūryba buvo ypač vertinama. Kur kas daugiau dailininko kūrinių pasklidę Vokietijoje, Belgijoje, Prancūzijoje, Jungtinėse Amerikos Valstijose. Sauliaus Janušo deponuota tėvo kūrinių kolekcija ženkliai papildo lietuvių išeivijos dailės panoramą.

Išsamesnę informaciją teikia Prano Domšaičio galerijos vedėja, menotyrininkė, parodos kuratorė Kristina Jokubavičienė (tel. 8 46 410 416, 8 616 16 550).

Sveitainės www.ldm.lt skyrelyje „Žiniasklaidai“ galite rasti spaudai tinkamų vaizdų.

LDM Ryšių su visuomene centras

 
 
 
[Į pradžią] [Struktūra] [Kontaktai] [Informacija] [Pastatai] [Ekspozicijos]
[
Parodos] [Rinkiniai] [Projektai] [Gidams] [Edukacija] [Dailininkai]
[
Meno biblioteka, archyvas, fototeka] [Virtualios parodos] [Muziejaus bičiuliai]
[
Parduodami leidiniai] [Naudingos nuorodos] [Žiniasklaidai]
 

© Lietuvos dailės muziejus

  Tinklalapis atnaujintas 2011.09.21