LDM Prano Domšaičio GALERIJOJE

Paroda „Trys Klaipėdos dailės dešimtmečiai“

GRAFIKA

Grafikai:
Birutė Andriekutė, Vidas Bizauskas, Augustinas Virgilijus Burba, Laima Gedvilaitė Sakalauskienė, Vytautas Jakštys, Felicija Kačenauskaitė, Irena Kačenauskaitė, Valdimaras Kalninis, Anatolijus Klemencovas, Aldona Kliševičienė, Algis Kliševičius, Gražina Oškinytė Eimanavičienė, Mindaugas Petrulis, Emilija Poškutė Pumputienė, Ona Šimaitytė Račkauskienė, Lidija Skačkauskaitė Kuklienė, Danutė Žalnieriūtė.
Grafikų būryje >>>Augustinas Virgilijus Burba.
Smėlio žmonės II. 2004,
pop., mišri technika, 108x44
 
Birutė Andriekutė.
Ugnies parnešimas. 1995,
pop., pastelė, 55x58

Anatolijus Klemencovas.
Jausmų kaligrafija I. 1995,
pop., tušas, tempera, 80,5x57,5
 
Danutė Žalnieriūtė.
Daiktai, rasti prie jūros II. 1991,
pop., ofortas, akvatinta, 40x30
 

Aldona Klševičienė.
Mergaitė su obuoliu. 1977,
kalkė, pieštukas, 42,5x39

 
Algis Kliševičius.
Kaligrafinis etiudas I. 1990.
flizelinas, aerografas, teptukas, tušas, 42x58
Kristinos Jokubavičienės nuosavybė


Emilija Poškutė Pumputienė.
Natiurmortas su medine skulptūrėle. 1989,
pop., ofortas, akvatinta, 50x30

 
Ona Šimaitytė Račkauskienė.
Vos tik užgimęs. Iliustracija G. Grajausko
eilėraščių knygai „Kaulinė dūdelė“.
2003, pop., ofortas, 18x8,5
 

Felicija Kačenauskaitė.
Plaukiantis laivas. Iš ciklo „Klaipėda“. 1982,
pop., ofortas, 39,5x49,5
 
Vytautas Jakštys.
Žuvėdros. 1987,
pop., lino raižinys, 39x35
 

Grafikų būryje
Simboliška, kad iš XX a. pirmoje pusėje Klaipėdoje gyvenusių ir kūrusių dailininkų išsiskiria grafiko, puikaus iliustratoriaus Adomo Brako (1885–1952) kūryba.
Daugelis Klaipėdos grafikų kuria iliustracijas ir ekslibrisus. Augustinas Virgilijus Burba, Danutė Žalnieriūtė, Algis Kliševičius, Ona Šimaitytė Račkauskienė, Laima Gedvilaitė Sakalauskienė, Ema Poškutė Pumputienė, Aldona Kliševičienė ir kiti garsūs Klaipėdos grafikai dalyvauja tarptautiniuose ekslibrisų konkursuose, yra pelnę svarių apdovanojimų.
Grafiko Burbos estampai ir piešiniai pasižymi dinamiška kompozicija, ritmo jutimu ir energija. Dailininką įkvepia ir senojo lietuviško kaimo papročių, mitų, sakmių, ir vaizdinių pasaulis, ir šiuolaikinio gyvenimo paradoksai. Dažniausiai oforto technika kurianti Žalnieriūtė žmogaus išgyvenimus atskleidžia per jo aplinką – namus, daiktus, kurie dar išlaikė asmens buvimo pėdsakus. Kliševičius, išpopuliarinęs Klaipėdoje šilkografijos techniką, pastaruoju metu daugiau dirba kompiuterinės grafikos srityje. Jo kūriniams būdingas lakoniškas vaizdas, gerai apgalvota kompozicija ir netikėtas minties posūkis, o potraukis Rytų menui ir minimalizmui atvedė grafiką prie išgrynintų ženklų ir kaligrafijos. Kaligrafiją kuria grafikai Mindaugas Petrulis, Anatolijus Klemencovas, Lidija Skačkauskaitė Kuklienė ir kt. Mieste vyko visos trys Lietuvos šrifto ir kaligrafijos parodos „Rašto menas“, auga jauna būsimųjų kaligrafų karta, tad Klaipėdą drąsiai galime vadinti Lietuvos kaligrafijos centru.
Šiandien grafikų kūryba pasižymi technikų įvairove. Tradicines lino raižinio, ksilografijos, oforto, akvatintos technikas papildo mišrios autorinės technikos. Pastarosios keičia įprastą grafikos, kaip tiražuojamo meno kūrinio, įvaizdį. Dažnas grafikas kuria piešinius, patraukiančius autentiško prisilietimo ir atviro dialogo tarp autoriaus bei kūrėjo galimybėmis. Mūsų aplinka, gamta ir žmogus, jo santykis su realybe, dažnai skaudus ir dramatiškas - tai esminės Klaipėdos grafikų kūrybos temos.

LDM Prano Domšaičio galerijos informacija
Fotografijos iš autorių archyvų

 

 

© Lietuvos dailės muziejus, Žemaičių kultūros fondas, Matematikos ir informatikos institutas
     Pastabas, pasiūlymus siųskite adresu:  samogit@delfi.lt
     Tinklalapis atnaujintas 2011.08.12